Dachówki ceramiczne – zalety i wady

W zależności od warunków (np. kąta nachylenia dachu) oraz indywidualnych preferencji estetycznych do wyboru mamy wiele rodzajów pokryć dachowych. Wciąż popularną opcją są dachówki ceramiczne, które mają zarówno wiele zalet, jak i kilka wad. Podstawową ich zaletą jest trwałość – w porównaniu z innymi rodzajami pokryć dachowych, dachówki ceramiczne znacząco je przewyższają w kwestii wytrzymałości. Nic dziwnego, dzięki długiej tradycji ich wytwarzania stale udaje się polepszać technologię produkcji, a i same surowce muszą spełniać wysokie wymagania.

Kolejną zaletą jest wytwarzanie tego produktu z ekologicznych materiałów – gliny z domieszką minerałów, tlenków metali lub rozdrobnionego szkliwa. Wypalanie w wysokiej temperaturze doskonale sprawdza się od lat, dlatego ten proces jest wciąż stosowany. Dachówka ceramiczna to również wysoka estetyka wykonania. Nawet gdy po dziesiątkach lat produkt pokryje się mchem lub porostami, po ich usunięciu zachowuje swoje właściwości.

Szacuje się, że trwałość dachówek tego typu wynosi ponad sto lat. Główną wadą dachówek ceramicznych jest cena i czas, który trzeba na położenie dachu. Warto zatrudnić sprawdzoną ekipę, która ma już doświadczenie w tego typu pracach i poradzi sobie z nimi bez problemów. Dachówki ceramiczne choć mogą wydawać się drogie, są w rzeczywistości inwestycją na dziesiątki lat. Zamiast wymieniać dach co 20 lat, postaw na stuletnią trwałość ceramiki.